Krótka historia lamp projekcyjnych

Pierwsze projektory produkowane seryjnie, zwane projektorami CRT, wykorzystywały lampy katodowe, pracujące identycznie jak kineskopy w telewizorach. Zaletą lamp CRT jest wyjątkowo wierne odwzorowanie kolorów, wadą natomiast mała jasność

Najstarsze modele projektorów LCD, pracują na tanich lampach halogenowych znanych z rzutników folii, dających żółtawe światło i mających żywotność pomiędzy 50 a 100 godzin.

Następnym etapem było zastosowanie lamp metal-halidowych (MH), które mają żywotność od 1000 do 2000 godzin i dają dużo jaśniejsze światło (czasami nawet niebieskie)
Lampa metalowo-halidowa (MH)
Mniej więcej w tym samym czasie w najlepszych modelach projektorów pojawiły się lampy ksenonowe (XE), dające wyśmienitą temperaturę kolorów ale bardzo drogie. Lampy ksenonowe nadal są wykorzystywane w projektorach o najwyższych parametrach (jak np. JVC lub wiele modeli Barco i Digital Projection)
Lampa ksenonowa (XE)
W ostatnich latach, technologia produkcji lamp projekcyjnych została bardzo silnie rozwinięta przez wielu producentów. Zaowocowało to pojawieniem się wielu nowych technologii produkcji lamp, których najważniejsze to UHP firmy Philips, P-VIP firmy OSRAM oraz NSH firmy Ushio.
Lampa UHP Philips
Lampa NSH Ushio
Lampa P-VIP OSRAM
Ogólną tendencją jest zmniejszanie rozmiarów lamp, połączone ze wzrostem ich mocy i jasności oraz żywotności. Średni czas życia prawidłowo użytkowanej lampy projekcyjnej wzrósł w ciągu ostatnich 5 lat z 1000 do 2000 a nawet w niektórych przypadkach 5000 godzin. Dzięki temu niektórzy producenci projektorów mogli przedłużyć gwarancję na lampy montowane w nowych projektorach i zamienne nawet do 12 miesięcy

Przykładem nowych trendów w produkcji źródeł światła do projektorów są: lampa UHP Microbar Philipsa oraz diody świetlne.

Szukaj lampy

Prosimy podać nazwę projektora lub kod lampy.

FAQ

Dlaczego lampy do projektorów są tak drogie?

W porównaniu z cenami lamp do innych zastosowań, lampy do projektorów kosztują dużo. Dzieje się tak dlatego...

Kontakt

Logo Super AV
al. Jana Pawła II 32
43-100 Tychy
tel.032 217 01 12
tel.032 217 01 13
fax 032 217 01 14
www.super-av.pl
event.super-av.pl